• 0342 317 12 80

GAÜN’den ‘Kalite’ atağı

Gaziantep Üniversitesi, TS EN ISO 9001:2015 Yönetim Sistemleri Kalite Belgesi almak için başlattığı çalışmalar doğrultusunda girdiği ilk denetimden başarıyla çıktı. Denetimin ilk ayağında GAÜN SPORİUM’un TSE’ye uyumunu inceleyen uzmanlar, ‘TSE Standartlarına Uygun’ olduğu yolunda olumlu görüş belirtti. Kararı değerlendiren GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Dünya Üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen üniversitemize, TSE Kalite Belgesi de alacağız” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÜNİVERSİTE SPOR KOMPLEKSİ
GAÜN Kalite Güvence Birimi Koordinatörlüğü tarafından başlatılan çalışmalar doğrultusunda ilk denetleme GAÜN SPORİUM’da gerçekleştirildi. TSE Güneydoğu Anadolu Bölge Koordinatörü Rıza B. Okumuş ve Konya Bölge Koordinatörü Hasan Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 4 kişilik uzman ekip, 2 gün süren detaylı incelemeleriyle ilgili Kapanış Toplantısını Rektör Prof. Dr. Ali Gür’ün da katıldığı bir toplantıyla yaptı. TSE yetkilileri Okumuş ve Demirtaş, GAÜN SPORİUM’un kalite çalışmalarına başlamasından buyana kısa bir süre geçmesine rağmen, elde edilen memnuniyet rakamlarının son derece olumlu olduğunu ifade ederken, havuz başta olmak üzere tüm tesisteki hijyen, az sayıda personelle verilen kaliteli hizmetin önemine işaret etti. TSE yetkilileri, GAÜN SPORİUM’un Türkiye’nin en büyük ve geniş kapsamlı spor kompleksi olduğunu belirterek, “İzlenimlerimiz son derece olumlu. Bu nedenle de TSE Kalite Belgesi verilmesi için kurumumuzun Merkez Yürütme Kurulu’na olumlu görüş bildireceğiz. Muhtemelen de bu ay içerisinde belge verilebilir” dedi.

KALİTE GÜVENCE BİRİMİNE KUTLAMA
TSE Koordinatörleri Rıza B. Okumuş ve Hasan Demirtaş, ayrıca GAÜN Kalite Güvence Birimi Koordinatörlüğü’nün birim kalite temsilciler uygulamasını da çok beğendiklerini vurgularken, bunun üniversitenin TSE Kalite Belgesi almasına büyük kolaylık sağlayacağını vurguladı. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Avni Gökalp ve Prof. Dr. Metin Bedir, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Ali Eminoğlu, GAÜN SPORİUM İşletme Müdürü M.Adem Demirezer, GAÜN Kalite Güvence Birimi Koordinatörü Öğretim Elemanı Derya Özçalışkan, aynı birimin Öğretim .Elemanı Mehmet Başaran’ın da bulunduğu değerlendirme toplantısında, bu başarının elde edilmesindeki çabalarından dolayı başta İşletme Müdürü M. Adem Demirezer ve Kalite Güvence Birimi Koordinatörü Derya Özçalışkan olmak üzere herkese teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Arkadaşlarım, büyük özveri göstererek bu sonucun alınmasını sağladı. Denetim ekibine objektif fotoğraf çekimi için teşekkür ederim. Önerileri doğrultusunda yapmamız gerekenleri en kısa sürede tamamlayacağız. Global olarak zaten büyük olumluluk var. Ama, ufak tefek detayları da birlikte geliştireceğiz. Amacımız, örnek gösterilecek kurumlar oluşturmak. Orta ölçekli küçük kurumlar global bir şekilde TSE Belgesi alabilir. Ama 60 bin kişinin içinde olduğu dev bir oluşum için bu biraz daha zor.”

TÜRKİYE’NİN EN KOMPLEKS ÜNİVERSİTE SPOR TESİSİ
Spor merkezi olarak Türkiye’de şuanda üniversite olarak yalnız ODTÜ’de TSE Kalite Belgesi’ne sahip spor merkezi bulunduğuna işaret eden Rektör Prof. Dr. Ali Gür, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Spor merkezleri düzeyinde ikinci belgeyi alacak üniversite olmak için tüm hızımızla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ardından da hedefimiz üniversitemize TSE Kalite Belgesi almak. Bunu, parçalı bir şekilde, pilot uygulamalarla yapmayı planlıyoruz. Bazı insanlar çıkıp ta ‘Devlet kurumu değil mi sonuçta, kalite kontrolden geçse ne olur, geçmese ne olur’ diyebilir. Ama, biz görev süremiz içerisinde gereken her şeyi yapacağız. Öyle kurumsal yapılar oluşturalım ki standardizasyonu olsun. Hatta, mümkünse bu ulusal değil, uluslararası denetime de açık olsun. O zaman şeffaf, korkusuz oluyorsunuz. Sizin çalışan personelleriniz de işin ciddiyetinin farkına varıyor. Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu ve kreşimiz için de TSE Belgesi alma çalışmalarımız sürüyor. Sırada Tıp, Diş Hekimliği fakültelerimiz var. Kısacası, Gaziantep Üniversitesi TSE Belgeli bir üniversite olabilmek için tüm bireyleriyle gereken her şeyi yapacak.”